Festivaly a podujatia

        Oblasť mesta Kremnica a okolia je bohatá na rôzne druhy festivalov a podujatí, ktoré sa tu konajú v pravidelných intervaloch každý rok. V tejto kapitole Vám priblížim festivaly a podujatia konajúce sa v meste Kremnica, ktoré bude zároveň aj centrom navrhovaného geoparku.

 

Veľkonočné vajce

        Ide o preteky priaznivcov lyžovania, ktoré sa konajú vždy na Veľkonočnú nedeľu. Všetko sa to začalo už v roku 1962 na Skalke pri Kremnici. Zakladateľom bol Michal Žiarny, ktorý bol práve vtedy tajomníkom lyžiarskeho oddielu a určite netušil, že táto akcia sa rozrastie do masového podujatia plného zábavy a humoru. 

 

Envirofilm

        Ide o medzinárodný festival filmov, ktorého tematika je ochrana životného prostredia a prírody. Hlavným cieľom tohto festivalu je zachovanie, predstavenie na medzinárodnom meradle filmy, ich tvorbu a vznik, ďalej televízne programy na úrovni ochrany prírody a životného prostredia. Zapájať ľudí do aktivít spojených s ochranou prírody a životného prostredia. Tento festival sa koná vždy v máji. 

 

Majstrovstvá Európskej únie v guľkách

        13.2.2003  sa zrodila myšlienka na usporiadanie  súťaže golfu chudobných –   Guľky. 3.mája 2003 sa toto podujatie plné humoru  uskutočnilo. Sprievodným podujatím od prvého ročníka bola streľba z gumipušky  na cieľ vedená Ondríkom Kajanom.  Od roku 2006 je Memoriál Ondreja Kajana v streľbe z gumipušky oficiálnou súťažou v rámci majstrovstiev. Majstrovstvá sa konajú v máji. 

 

Bellov festival dychových hudieb

        Tento dychový festival si zachoval svoje postavenie v spoločnosti a má už 40 ročnú tradíciu. Hudobníci sa do Kremnice vždy vracajú  s radosťou, pretože mesto týmto hudobníkom vytvára príjemné zázemie a atmosféru určenú milovníkom tohto žánru.  Festival sa koná každý druhý rok, najbližšie v máji 2013. 

 

Hudba pod diamantovou klenbou

        Festival pod diamantovou klenbou v stredovekom meštianskom dome komorského grófa je „spojením krásy hudby a architektúry“, ktorý tak nazval husľový virtuóz Peter Michalica. Festival sa koná už od roku 2001, počas piatich piatkov  od polovice júna do polovice júla. 

 

Cechové hody kremnické

        „Na známosť sa dáva, že na Annu v slobodnom kráľovskom meste Kremnica sa cechové hody kremnické konať budú. V uliciach mesta remeselníci na tradičnom jarmoku svoju zručnosť ukážu a majstri meča, kuše v súbojoch zápasiť budú a zabávať ľud pospolitý. Zábava vám dopriata bude, dobrého jedla a pitia nadostač bude. Umelci predvedú svoj kumšt a dôvtip cisárovi a tešiť sa možno aj na vzácnu návštevu Márie Terézie. Príďte. Neobanujete…“ 

        Toto je pozvánka akou sú pozývaní návštevníci podujatia, ktoré je spojené s tradičným kremnickým jarmokom a cechovými hodmi, kde majú návštevníci možnosť vidieť ukážky z remeselnej výroby a kde majú návštevníci možnosť vidieť aj niektoré rekonštrukcie z historických udalostí starobylého kráľovského mesta. Podujatie je spestrené nie len divadelnými predstaveniami, rytierskymi hrami, rôznymi súťažami, ale aj atrakciami. Podujatie, ktoré sa koná každoročne cez víkend na Annu. 

 

Kremnická bašta

        Tento festival sa začal konať pri príležitosti 10. výročia skupiny Rolničky, ktoré bolo v lete 2001. Tento mestský folkový festival sa koná pravidelne každý tretí augustový víkend. 

 

Kremnický hradný organ

        Európsky organový festival, ktorý sa koná každoročne v nedeľu počas júla a augusta v areáli mestského hradu, v priestoroch kostola sv. Kataríny. Akustika hradu a chrámu tvoria kombináciu aká je na Slovensku jedinečná a priťahujú organistov z najvýznamnejších katedrál ako napríklad z Vatikánu, Londýna, Viedne. Umelci festivalu patria medzi svetovú špičku. Na festivale koncertovali organisti z viac ako     20 krajín Európy, severnej Ameriky a Ázie. Festival kremnický hradný organ uprednostňuje moderný pohľad na organové umenie. Kreatívnym spôsobom prezentuje organovú interpretáciu a literatúru a stal sa skutočným centrom organového umenia     na Slovensku. 

 

Festival humoru a satiry Kremnické gagy

        Festival humoru a satiry predstavuje medzinárodnú prehliadku kultivovaného humoru, nezávislej satiry a veselej recesie s dlhoročnou tradíciou. Organizuje sa na 13 scénach a pódiách priamo v centre mesta a prezentuje svoje najlepšie výtvory. Zúčastňuje sa na ňom cca 300 úspešných divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov ako zo Slovenska, tak i z mnohých krajín Európy. Koná sa každý rok na konci augusta. 

 

Biela stopa

        Ide o najväčšie podujatie bežeckého festivalu lyžovania na Slovensku. Biela stopa je pretek, ktorý sa svojím významom nielen na Slovensku, ale aj v Európe zaradil medzi európske štruktúry masových zimných bežeckých podujatí. Toto podujatie je dnes neodmysliteľnou súčasťou európskeho seriálu diaľkových behov Euroloppet a rovnocenným partnerom takých pretekov akými sú König-Ludwig-Lauf v Nemecku, či Marcialonga v Taliansku. Trvá tri dni. Pravidelne tu štartuje slovenská bežkárska reprezentácia, ale aj naši paraolympionici. 

 

Bezroukov memoriál

        Vznikol roku 1946 a ide o najstarší medzinárodný bežeckolyžiarsky pretek FIS v behu na lyžiach dospelých a juniorov. Konajú sa na počesť zvolenského lyžiara a horolezca českého pôvodu Jana Bezrouka na skalke, kde trať kopíruje časť južného okruhu bielej stopy. 

 

Hrúzov memoriál

Prvý ročník tohto volejbalového turnaja sa uskutočnil v júni 1958 na ľahkoatletickom ihrisku v Kremnici pri príležitosti spomienky na niekdajšieho hráča kremnického volejbalového mužstva Jozefa Hrúzu, ktorý v roku 1957 tragicky zahynul pri automobilovej nehode vo veku 25 rokov. Turnaj založili jeho kamaráti a spoluhráči a v júni 1958 sa na ľahkoatletickom ihrisku v Kremnici konal jeho prvý ročník.  Na turnaji hráva okolo 160 amatérskych aj registrovaných hráčov 1. ligy či extraligy priemerne v 20 družstvách. 

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode