Kremnická mincovňa

1.      Názov –  Kremnická mincovňa

        Kremnickú mincovňu založili v roku 1328 a je jedným z mála vyrábajúcich podnikov na svete, ktoré pracujú už takmer sedem storočí neustále bez prestania. Vyrábajú sa minciarske produkty, ktoré sa svojou kvalitou a kritériami radia medzi svetovú špičku. 

2.      Geografická pozícia

        Kremnickú mincovňu môžeme nájsť v severozápadnom  rohu ústredného námestia v Kremnici.

 

3.      Geografické koordinátory

Severná šírka- 48,421874° SŠ

Východná dĺžky- 18,545926° VD

 

4.      Charakteristika miesta

        Z vyťaženého kremnického zlata sa spočiatku razili florény a začiatkom druhej tretiny 14. storočia začali s razením dukátov. Kremnická mincovňa patrí k najstarším podnikom svojho druhu na svete a jednou z mála, ktoré fungujú nepretržite.  Vyrábali sa tu napr. aj slovenské euromince. 

 

5.      Vybraná lokalita prezentuje

        Kremnická mincovňa je podnik, ktorý svojím kvalitným technologickým vybavením a kompetentným personálom vyrába nie len mince a medaile, ale aj vysokokvalitné  plakety, žetóny, odznaky, prívesky, kravatové spony, známky, štítky rôzne vyznamenania, primátorské reťaze, rády a množstvo iných výrobkov.

        Súčasťou mincovne je novo zrekonštruovaná minciarska expozícia, kde si návštevníci majú možnosť prezrieť minciarske exponáty s jedinečnou prehliadkou starej raziarne mincí, ktorá tvorí srdce každej mincovne.

        Samotná raziareň mincí sa datuje od roku 1881 do roku 1889 pri prestavbe mincovne. Stala sa neoddeliteľnou súčasťou historickej budovy z čias 15. storočia. V pôvodných priestoroch starej raziarne sa nachádza raziaci stroj značky Vulkan, ktorý je historickou pamiatkou nadnárodnej kategórie. Vďaka týmto strojom sa razili miliardy kusov mincí vlastnej krajiny, no zároveň aj pre niekoľko štátov celého sveta.   

 

6.      Popis voľným okom

        Historický areál samotnej kremnickej mincovne sa skladal z viacerých domov postavených v gotickom štýle z 15. storočia. Prestavba budov a ich zjednotenie sa konalo v 16. storočí. Najstaršiu časť mincovne tvorí juhovýchodné krídlo s najstaršou ešte pôvodnou miestnosťou bývalej pokladnice. 

 

7.      Stupeň ochrany

        Historická mincovňa v Kremnica je držiteľom  certifikátu kvality ISO 9001:2000 a AQAP 2110:2003 

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode