Prírodná pamiatka Ihráčske kamenné more

        Nachádza sa na južnom okraji obce Ihráč a v roku 1993 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku. Ihráčske kamenné more (pozri obr.10) má plošnú výmeru 2,2 hektára. Predmetom ochrany je rozpadávajúci sa sopúch, zvyšok prírodného kanála lávy, ktorého rozpadom vznikla sutina a tá vytvorila kamenné more. Je to následok terciálneho vulkalizmu, prevažne na báze andezitu. Prakticky  tu ústila sopka a po stuhnutí andezitovej lávy vznikol útvar, ktorý sa teraz rozpadáva v prvej etape na veľké balvany. 

        Vychrlená láva z vedľajšieho krátera, Líška, neustále zalievala údolie smerom na dnešný cintorín až po Grúnik. Postupne sa tvorila hrádza, ktorá zahradila údolie. Za hrádzou vznikalo úzke dlhé jazero tvorené z dažďovej vody, stekajúcej po holých skalách doliny. Jazero pri hrádzi mohlo dosiahnuť hĺbku až 15 metrov a jeho dĺžka až 500 metrov.

        Miesto kde bolo poskytovalo mnoho výživy, aj preto sa sem nasťahovali pravekí ľudia, o čom svedčia nálezy štiepaných kamenných nástrojov, pravdepodobne z mladšej doby kamennej.

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode